Wideo

sobota, 30 czerwca 2012

Kalarepa jako źródło zdrowia


Kalarepa jest odmianą kapusty warzywnej. Częścią jadalną jest przerośnięta, zgrubiała łodyga (tzw. jabłko) i młode listki. Do jedzenia nie nadaje się natomiast skórka, którą przed schrupaniem należy obrać.
Kalarepa dostępna jest niemal przez cały rok. Są bowiem odmiany wczesnowiosenne, letnie oraz zimowe. Ponadto występuje w dwóch rodzajach: zielonej i fioletowej.Sam miąższ warzywa jest jednak zawsze biały. Fioletowa jest nieco bardziej wyrazista w smaku, a jej miąższ nie drewnieje podczas przechowywania.
Wybierając kalarepę w sklepie należy zwrócić uwagę na jej liście, które powinny być intensywne w swoim kolorze i świeże. Bulwa zaś musi być twarda i jędrna. Kalarepę można przechowywać w lodówce 4-5 dni. Można ją także zamrażać.

Co kryje kalarepa?

Kalarepa charakteryzuje się sporą wartością odżywczą i zawartością przeciwutleniaczy. Dostarcza witamin (z grupy B, C, K, beta-karotenu) i soli mineralnych (wapnia, magnezu, żelaza i fosforu). Już jedna, średnich rozmiarów główka kalarepy pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.


Kalarepa zawiera luteinę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Ponadto korzystnie wpływa na układ trawienny. Dzięki zawartości włókien roślinnych reguluje perystaltykę jelit i jest wykorzystywana w leczeniu zaparć. W swoim składzie zawiera także cholagogę, która przyspiesza wydzielanie żółci i usprawnia trawienie.
Kalarepa zaliczana jest do warzyw nieuczulających.Dlatego można ją podawać dziecku od szóstego miesiąca życia. Wskazana jest także w diecie cukrzyków, ponieważ należy do produktów bardzo wolno podnoszących cukier we krwi, a jednocześnie nie jest kaloryczna. 100 gram kalarepy to 27 kalorii. Dlatego może być smaczną formą przekąski. Kolejną jej zaletą jest to, że chociaż jest odmianą kapusty to prawie wcale nie zawiera cholesterolu.
Najwyższą wartością odżywczą charakteryzują się młode listki kalarepy, które można wykorzystać jako składnik sałatek. Warto zaznaczyć, że kalarepa najwięcej cennych właściwości zachowuje w formie surowej.

Właściwości prozdrowotne kalarepy:


  • przyspiesza wydzielanie żółci;


  • poprawia funkcjonowanie układu trawiennego;


  • stosowana w leczeniu zaparć;


  • usuwa toksyny;


  • ma działanie antynowotworowe;


  • neutralizuje wolne rodniki;


  • utrzymuje na stałym poziomie zawartość cukru we krwi;


  • wskazana w profilaktyce zaćmy;


  • sok z kalarepy poleca się jako środek na krwotoki z nosa.

  • Kalarepa jest szczególnie zalecana cukrzykom, chorym na hipoglikemię i miażdżycę.

    Kto powinien unikać kalarepy?

    Ze względu na obecność szczawianów, kalarepy powinny wystrzegać się osoby z kamicą nerkową. Kalarepa ma właściwości podrażniające, dlatego nie zaleca się jej jedzenia także przy zapaleniu błony śluzowej żołądka, chorobach wrzodowych i innych chorobach przewodu pokarmowego.
    źródło: smaczny.pl

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz